19.01.2021 /

Rynek pierwotny a wtórny – zalety i wady

Każdy, kto stał przed decyzją o zakupie mieszkania, doskonale wie, jak ciężko podjąć ostateczną decyzję. Wpływ na nią ma wiele czynników, spośród których wymienić trzeba przede wszystkim cenę, optymalną lokalizację oraz metraż. Do podstawowych dylematów w tej sytuacji należy zaliczyć także wybór między nieruchomościami nowymi a tymi z rynku wtórnego. Każda opcja ma swoje wady i zalety – na którą więc warto się zdecydować?

Zakup mieszkania zawsze poprzedzony jest dokładną analizą rynku nieruchomości i nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież jest to jedna z najważniejszych inwestycji finansowych w życiu. Pod uwagę brana jest nie tylko lokalizacja czy metraż, ale coraz częściej także jakość budownictwa oraz komfort codziennego mieszkania. Czy wiesz, że nawet 55% inwestorów, którzy zamierzają nabyć nieruchomość w Polsce, w ogóle nie bierze pod uwagę rynku wtórnego? Nie da się ukryć, że potrzeby współczesnych kupujących o wiele lepiej spełnia rynek pierwotny.

Mieszkania z rynku pierwotnego – nowe znaczy lepsze?

Nie da się ukryć, że nowo budowane osiedla oraz bloki z reguły jako pierwsze przychodzą na myśl osobom szukającym mieszkania. Zwłaszcza młodym. Trudno się temu dziwić. Skoro bowiem rozpoczynamy nowe życie, fajnie byłoby nazwać się „pierwszymi właścicielami”. Nieruchomości z rynku pierwotnego mają jednak wiele innych zalet.

Przede wszystkim liczyć możemy na zastosowanie najnowocześniejszych materiałów oraz technik budowlanych. Nie musimy martwić się przestarzałymi instalacjami czy też rozwiązaniami, które co prawda kiedyś były modne, ale teraz już niekoniecznie. Do tego dochodzi możliwość urządzenia takiego mieszkania od początku do końca, zgodnie z własnym gustem.

Jak to jednak zwykle bywa, coś za coś. Nowe mieszkania w stanie deweloperskim generują większe koszty. Poza ceną zakupu musimy bowiem doliczyć również koszty ich wykończenia. Wspomnieć należy też o długim okresie oczekiwania (zanim postawimy stopę we własnych czterech kątach minie wiele miesięcy), a także o pewnym ryzyku inwestycyjnym. Wiąże się ono z firmą, która odpowiada za postawienie budynku. Jej bankructwo zawsze przecież jest możliwe.

Dlaczego warto nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zwiększony popyt na mieszkania od dewelopera eksperci rynku nieruchomości zauważyli już dwa lata temu. Co ciekawe, nic nie wskazuje na to, by miał ulec zmniejszeniu. Sami inwestorzy wskazują, że największą zaletą nowych mieszkań jest właśnie „nowość”. Niezamieszkałe do tej pory lokum można wykończyć i wyposażyć zgodnie z indywidualnymi potrzebami, preferencjami, możliwościami oraz gustem estetycznym. Nie tylko dowolna aranżacja mieszkania od dewelopera ma znaczenie. Świeżo wybudowane osiedla zostają stworzone zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, dzięki czemu dają optymalny komfort mieszkańcom. Charakteryzuje je nie tylko układ zgodny z najnowszymi trendami, ale też doskonała jakość.

Wykorzystanie innowacyjnych technologii, gatunkowych materiałów czy zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie nie tylko samego mieszkania, ale też całego budynku oraz terenu przyległego, wiąże się z oferowaniem nabywcom szeregu dogodności. Rynek pierwotny to dzisiaj zupełnie inny standard – podziemne garaże, komórki lokatorskie, windy, ogródki przynależne do mieszkań parterowych, okazałe tarasy, dbałość o osiedlową zieleń, place zabaw czy lokale handlowo usługowe, to tylko niektóre propozycje, które oferuje deweloper jako wartość dodaną.

wtorny pierwotny

Mieszkania z drugiej ręki – jak wygląda oferta?

Zdecydowanie największą zaletą nieruchomości z rynku wtórnego jest fakt, iż po ich zakupie możemy wprowadzić się niemal od razu. Nie musimy czekać na zakończenie kolejnych etapów czy też martwić się ewentualnymi opóźnieniami. Po podpisaniu umowy z reguły mieszkanie jest nasze.

Po stronie zalet tej opcji dodać możemy również mniejsze koszty. Nawet jeśli chcemy zrobić remont, nie pochłonie on tak dużych środków, jak ma to miejsce w przypadku nowych, „gołych” nieruchomości. Znaczenie może mieć także oferta rynkowa. W dużych miastach jest ona szczególnie szeroka – znajdziemy w niej lokale o różnej charakterystyce. Nieco gorzej wygląda to w mniejszych miejscowościach.

Czy rynek wtórny ma wady? Tak. Wiążą się one z nieco ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi. Zmierzyć musimy się bowiem z wystrojem i podziałem pomieszczeń „odziedziczonym” po wcześniejszych właścicielach, co może sprawić pewne trudności. Nie należy zapominać również o tym, że mieszkania znajdujące się w wiekowych budynkach lub kamienicach mogą wymagać pewnych inwestycji, jeśli zechcemy dostosować je do nowych standardów.

Kto stawia na rynek wtórny?

Mieszkania „używane” nadal wybierają przede wszystkim inwestorzy, dla których priorytetem jest lokalizacja. Trzeba wiedzieć, że w ścisłym centrum miast oraz na terenach z doskonale rozbudowaną infrastrukturą, bardzo często brakuje już wolnych działek, na których mogłyby powstać nowoczesne osiedla.

Rynek wtórny to też świetna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu na wykańczanie nabytej nieruchomości, ale chcą się od razu wprowadzić do mieszkania. Nieruchomości z „drugiej ręki” są nie tylko wykończone, ale też nierzadko wyposażone „pod klucz”.

Warto również wspomnieć o kosztach takiej inwestycji. Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że nabycie mieszkania na rynku wtórnym może być tańsze o nawet 10% aniżeli to całkowicie nowe. Chociaż wartość nieruchomości w stanie deweloperskim może być początkowo niższa, to wydatki związane z koniecznością jej wykończenia sprawiają, że ostatecznie inwestycja wymaga poniesienia większych nakładów finansowych.

Co więc wybrać – mieszkanie nowe czy z rynku pierwotnego?

To oczywiście zależy. Osoby, którym zależy na swobodzie aranżacyjnej i nowych technologiach budowlanych powinny celować w rynek pierwotny, jeśli jednak najważniejsza okaże się szybka przeprowadzka i tańszy remont, lepszym wyborem wydają się mieszkania z drugiej ręki.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?