fbpx

Rynek pierwotny a wtórny – zalety i wady

Czy wiesz, że nawet 55% inwestorów, którzy zamierzają nabyć nieruchomość w Polsce, w ogóle nie bierze pod uwagę rynku wtórnego? Okazuje się, że największą popularnością cieszą się dzisiaj mieszkania całkowicie nowe, a nie te z „drugiej ręki”. Poznaj ZA i PRZECIW, które decydują o wyborze konkretnej inwestycji.

Zakup mieszkania zawsze poprzedzony jest dokładną analizą rynku nieruchomości i nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież jest to jedna z najważniejszych inwestycji finansowych w życiu. Pod uwagę brana jest nie tylko lokalizacja czy metraż, ale coraz częściej także jakość budownictwa oraz komfort codziennego mieszkania. Nie da się ukryć, że potrzeby współczesnych kupujących o wiele lepiej spełnia rynek pierwotny.

Dlaczego warto nabyć mieszkanie nowe?

Zwiększony popyt na mieszkania od dewelopera eksperci rynku nieruchomości zauważyli już dwa lata temu. Co ciekawe, nic nie wskazuje na to, by miał ulec zmniejszeniu. Sami inwestorzy wskazują, że największą zaletą nowych mieszkań jest właśnie „nowość”. Niezamieszkałe do tej pory lokum można wykończyć i wyposażyć zgodnie z indywidualnymi potrzebami, preferencjami, możliwościami oraz gustem estetycznym.

Nie tylko dowolna aranżacja mieszkania od dewelopera ma znaczenie. Świeżo wybudowane osiedla zostają stworzone zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, dzięki czemu dają optymalny komfort mieszkańcom. Charakteryzuje je nie tylko układ zgodny z najnowszymi trendami, ale też doskonała jakość. Wykorzystanie innowacyjnych technologii, gatunkowych materiałów czy zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie nie tylko samego mieszkania, ale też całego budynku oraz terenu przyległego, wiąże się z oferowaniem nabywcom szeregu dogodności. Rynek pierwotny to dzisiaj zupełnie inny standard – podziemne garaże, komórki lokatorskie, windy, ogródki przynależne do mieszkań parterowych, okazałe tarasy, dbałość o osiedlową zieleń, place zabaw czy lokale handlowo usługowe, to tylko niektóre propozycje, które oferuje deweloper jako wartość dodaną.

wtorny pierwotny
Kto stawia na rynek wtórny?

Mieszkania „używane” nadal wybierają przede wszystkim inwestorzy, dla których priorytetem jest lokalizacja. Trzeba wiedzieć, że w ścisłym centrum miast oraz na terenach z doskonale rozbudowaną infrastrukturą, bardzo często brakuje już wolnych działek, na których mogłyby powstać nowoczesne osiedla.

Rynek wtórny to też świetna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu na wykańczanie nabytej nieruchomości, ale chcą się od razu wprowadzić do mieszkania. Nieruchomości z „drugiej ręki” są nie tylko wykończone, ale też nierzadko wyposażone „pod klucz”.

Warto również wspomnieć o kosztach takiej inwestycji. Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że nabycie mieszkania na rynku wtórnym może być tańsze o nawet 10% aniżeli to całkowicie nowe. Chociaż wartość nieruchomości w stanie deweloperskim może być początkowo niższa, to wydatki związane z koniecznością jej wykończenia sprawiają, że ostatecznie inwestycja wymaga poniesienia większych nakładów finansowych.


Partnerzy