22.12.2020 /

Rynek nieruchomości w Warszawie

Za najdroższe mieszkanie w Warszawie inwestor zapłacił aż 17 milionów złotych. To zlokalizowane jest w centrum stolicy, w zrewitalizowanej, zabytkowej kamienicy. To dotychczasowy rekord, jeśli weźmiemy pod uwagę rynek nieruchomości na terenie całej Polski.

Okazuje się, że pandemia koronawirusa wcale nie wywołała kryzysu na rynku nieruchomości w największych miastach w naszym kraju. Wpływ na to ma oczywiście ogromny popyt na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Sami deweloperzy potwierdzają, że większość inwestycji, które są obecnie budowane, znalazły już swoich nabywców, chociaż termin odbioru to najwcześniej 2021 roku. Chwilowy zastój nie spowodował więc strat, ponieważ inwestycje były już kupione rok, dwa lata wcześniej, zresztą na placach budowy praca odbywała się bez zmian.

Gdzie kupić mieszkanie w Warszawie?

Najwięcej nowych obiektów mieszkalnych powstaje na prestiżowym Mokotowie i wciąż prężnie rozwijanej Białołęce. Warto dodać, że to propozycje dla dwóch skrajnie różnych rodzajów inwestorów. Na nieruchomość na Mokotowie decydują się nabywcy, którzy chcą cieszyć się bliskością centrum i wszelkich uciech stolicy i są w stanie zapłacić więcej za mieszkanie właśnie ze względu na centralną lokalizację. Białołękę wybierają zaś częściej młode rodziny z dziećmi, które szukają spokoju, większej przestrzeni i bliskości terenów zielonych, a do centrum stolicy dojeżdżają jedynie do pracy. Pisaliśmy także już o tym gdzie warto kupić mieszkanie w Warszawie?

Dostęp do ofert nieruchomości

Warszawa wciąż się powiększa, natomiast nie da się ukryć, że coraz trudniej znaleźć w stolicy wolne tereny inwestycyjne pod budowę nieruchomości. W 2020 roku zauważono zwiększoną podaż, ale jedynie o 2%, jeśli porównamy statystyki z rokiem ubiegłym. Na terenie Warszawy powstaje dokładnie 333 nowych projektów budowlanych z przeznaczeniem mieszkalnym.

Średnia powierzchnia mieszkań

W przypadku nieruchomości warszawskich trudno mówić o ujednoliceniu metrażu. Średnia powierzchnia mieszkania na Wilanowie to bowiem aż 105 metrów kwadratowych, natomiast na Pradze przeciętna nieruchomość ma jedynie 44 metry kwadratowe. Potencjalni nabywcy najczęściej interesują się mieszkaniami o powierzchni od 50 do 70 metrów kwadratowych. W tym zakresie widać wyraźną zmianę tendencji zakupowych, bo jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się mieszkania 2 pokojowe o metrażu 40-50 metrów kwadratowych oraz kawalerki.

Ceny mieszkań w Warszawie

Czy wiesz, że w porównaniu z ostatnim rokiem ceny nieruchomości w stolicy wzrosły aż o 7,9%? Dzisiaj średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie to 10 365 złotych. Niestety, w żadnej z dzielnic miasta nie odnotowano spadku cen. Najmniej za mieszkanie zapłacą inwestorzy, którzy wybrali mieszkanie na Białołęce, w Wawrze oraz w Wesołej, najwięcej zaś ci, którzy zdecydowali się na inwestycję w Śródmieściu, na Mokotowie, Woli oraz Ochocie. W tym zakresie od lat nie zauważa się zmian.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?