12.02.2020 /

Rynek nieruchomości w 2020 roku – prognozy

2019 rok był doskonały dla deweloperów. Ceny nieruchomości rosły, a wraz z nimi popyt na mieszkania na rynku pierwotnym. Co przyniesie rok 2020? Czy nadal będzie tak optymistyczny dla branży budowlanej?

Zasoby mieszkaniowe

Każdego roku zasoby mieszkaniowe w największych miastach Polski rosną. Co ciekawe, we Wrocławiu w 2019 roku zwiększyły się o ponad 10%. Prognozy dotyczące 2020 roku mówią o podobnej tendencji. Popyt na nieruchomości w aglomeracjach miejskich przyczynia się do wzmożonej podaży. Popularnością cieszą się już nie tylko mieszkania w lokalizacjach centralnych, ale również te na obrzeżach miast. Polacy zaczęli doceniać ciszę i spokój, korzystając z nadal doskonałej infrastruktury krańców miast. Pamiętajmy również, że ceny mieszkań, które zlokalizowane są na obrzeżach miast, są znacznie niższe.

Ceny nieruchomości

Ceny mieszkań rosną od kilku lat i ta tendencja nie zmieni się w 2020 roku. Czy wiesz, że w Warszawie ceny nieruchomości wzrosły w 2019 roku o jakieś 10%? Prognozuje się, że w tym roku inwestorzy również muszą być przygotowani na podwyżki cen. Z czego to wynika? Przede wszystkim przyczyną są rosnące ceny gruntów, ale też materiałów budowlanych oraz siły roboczej. Warto uwzględnić także, że z roku na rok Polacy mają coraz większe wymagania w kwestii jakości samej inwestycji. Są w stanie zapłacić więcej, ale za nieruchomość zgodną ze światowymi standardami i trendami.

rynek mieszkań

Finansowanie inwestycji w nieruchomość

Ciekawostką jest to, że coraz więcej Polaków nabywa nieruchomość za gotówkę, bez finansowego wsparcia ze strony banków. Polskie społeczeństwo się wzbogaca, mamy coraz większe oszczędności, doskonale wiemy, jak je pomnażać. Z oferty banków korzystamy najczęściej wtedy, gdy brakuje nam środków w celu finalizacji transakcji, ale sam kredyt hipoteczny coraz częściej nie stanowi większej części wartości nabywanej nieruchomości.

Nowoczesne budownictwo, czyli jakie?

Polacy stają się coraz bardziej ekologiczni, zwracają uwagę na ochronę środowiska również w aspekcie codziennego funkcjonowania w warunkach domowych. Są przy tym coraz bardziej oszczędni, dlatego stawiają na rozwiązania wydajne, za to doskonałej jakości. Deweloperzy, którzy chcą odpowiadać na potrzeby inwestorów w 2020 roku, powinni realizować projekty zgodne z tzw. inteligentnym domem. To nieruchomości energooszczędne, które w ramach ekologicznych możliwości funkcjonowania, wykorzystują innowacyjną technologię.

Jakie mają być nieruchomości w 2020 roku? Przede wszystkim nowoczesne, wygodne, funkcjonalne, ekologiczne, minimalistyczne. Polacy chcą cieszyć się dużą przestrzenią – o ile jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się mieszkania o powierzchni 45-55 metrów kwadratowych, tak dzisiaj większe zainteresowanie wykazują nieruchomości o przestrzeni co najmniej 60 metrów kwadratowych.

Bez względu na lokalizację czy rodzaj nieruchomości, prognozuje się, że popyt na mieszkania w 2020 roku nie ulegnie zmniejszeniu. Co więcej, inwestycjami na rynku nieruchomości w naszym kraju coraz częściej zainteresowani są obcokrajowcy. To kolejna grupa zainteresowanych, która wpłynie na rozwój rynku deweloperskiego w Polsce.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?