remont mieszkania
29.09.2020 /

Remonty mieszkań – ile wydają Polacy?

Sezon na remont nieruchomości rozpoczyna się w marcu i trwa do września. Eksperci branży budowlanej potwierdzają, że na „lifting” mieszkania bądź domu Polacy najczęściej decydują się latem, w czasie urlopu. Jakie prace są najczęściej wykonywane i ile kosztują? Jeśli i Ty planujesz odświeżenie swoich „czterech kątów”, w poniższym artykule znajdziesz solidną dawkę przydatnych informacji.

Wydatki na remont mieszkania

Na odświeżenie mieszkania wydajemy od 2 do 5 tysięcy złotych. Malujemy ściany, kładziemy tapety, nabywamy dodatki dekoracyjne i małe elementy wyposażenia wnętrz. Większe wydatki czekają nas wtedy, gdy zaplanowaliśmy wymianę podłogi, kładzenie kafelków, wyburzanie ścian czy ich stawianie. Okazuje się, że na takie działania powinniśmy mieć około 20 tysięcy złotych.

Przeważnie decydujemy się na remont tylko jednego pomieszczenia, nie stać nas na generalny remont całej nieruchomości. Zmianie poddawana jest z reguły łazienka oraz kuchnia. Najrzadziej remont dotyczy strefy sypialnianej.

Dokonując zmian w mieszkaniu bądź domu, pod uwagę bierzemy przede wszystkim aspekty funkcjonalne, dopiero później liczy się estetyka i najnowsze, światowe trendy. Nie oznacza to oczywiście, że decydując się na remont, tworzymy przestrzeń jedynie praktyczną. Polacy wykazują świetny gust, aż ponad 30% tych, którzy zdecydowali się na odnowienie nieruchomości, współpracuje z projektantami. Najpopularniejszy jest obecnie styl nowoczesny, skandynawski i glamour. Coraz częściej decydujemy się też na wnętrza eklektyczne i loftowe. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Pewne jest, że oprócz stawiania na dany klimat i styl we własnym „M” Polacy decydują się również na doskonałą jakość materiałów i poszczególnych elementów wyposażenia.

remont mieszkania

Statystyki

– 20 000 złotych – tyle średnio Polacy wydają na zaplanowany remont mieszkania.
– Ponad połowa inwestorów wydaje na remont więcej, aniżeli zakłada (nieplanowane koszty wzrastają średnio o 833 złote).
– aż 87% Polaków, którzy decydują się na remont, planuje malowanie ścian.
– 72% Polaków realizuje remont samodzielnie.
– 25 złotych za godzinę pracy – to średnia stawka wynagrodzenia dla pracownika ekipy remontowej. Najdrożej jest w województwie pomorskim, gdzie za tego typu usługi trzeba zapłacić około 30 złotych za godzinę pracy, najtaniej zaś w województwie lubuskim, w którym fachowcy zarabiają średnio 24 złote za godzinę wykonywanych obowiązków.
– Wynagrodzenie dla fachowców pochłania aż 1/3 zaplanowanego budżetu na remont.
– 95% Polaków finansuje remont z własnych oszczędności. 16% bierze w tym celu kredyt.
– 8 na 10 remontów dotyczy mieszkań.
– Polacy planują odświeżenie swojej nieruchomości średnio co 3 lata, zaś gruntowny remont przeprowadzany jest co kilkanaście lat. Na prace odświeżające lokum kilka razy w roku decyduje się jedynie 2% właścicieli mieszkań.
– Na remont najczęściej decydują się mieszkańcy województwa pomorskiego i zachodnio-pomorskiego.

Remont w czasie pandemii koronawirusa

Jeśli Polacy decydują się na remont mieszkania w tym trudnym czasie, jest to raczej malowanie ścian czy kładzenie tapety, aniżeli gruntowna zmiana wnętrz. Okazuje się, że ponad 32% mieszkańców naszego kraju jeszcze przed ogłoszeniem pandemii planowało odnowienie własnej nieruchomości. Na takie działanie finalnie zdecydowało się jedynie 25% Polaków, a aż 10% z nich podjęło się tych prac samodzielnie. Remont w czasie lockdownu przebiegał raczej na realizacji prostych zadań jak przywieszenie półki czy renowacja mebli. W marcu i kwietniu aż 90% firm budowlanych straciło zlecenia. W czasie wakacji, kiedy dotychczas realizowało się najwięcej tego rodzaju działań, zapotrzebowanie na ekipy remontowe było mniejsze o połowę w odniesieniu do roku poprzedniego. Wydaje się, że dzisiaj rynek budowlany odzyskuje swoją formę, natomiast trzeba zaznaczyć, że Polacy na remonty nadal wydają mniej. Wszystko w obawie przed kolejną falą pandemii i jej negatywnymi skutkami.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?