wykończone mieszkanie pod klucz
11.09.2019 /

Nowe mieszkania – stan deweloperski a pod klucz

Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że Polacy mają coraz większe wymagania w kwestii miejsca do codziennego funkcjonowania. Chcemy cieszyć się pełnym komfortem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu sztuki budownictwa. Deweloperzy oferują nieruchomości nowoczesne, które spełniają potrzeby polskiego społeczeństwa. Ci, którzy zastanawiają się nad wyborem idealnych „czterech kątów”, do wyboru mają mieszkania w stanie deweloperskim albo te wykończone „pod klucz”. Poznaj różnice tego rodzaju propozycji deweloperów.

Stan deweloperski a wykończenie „pod klucz”

Inwestorzy, którzy wybierają swoje własne „M”, muszą wiedzieć, że deweloperzy mają dużą swobodę, patrząc na generowane oferty. Oprócz lokalizacji inwestycji liczy się także jej standard. Okazuje się jednak, że deweloperzy mogą wykańczać mieszkania wedle własnych preferencji, a pojęcie „stan deweloperski” oraz „pod klucz” może oznaczać dla nich zupełnie coś innego. Wiadomo na pewno, że Polacy najchętniej wybierają mieszkania w stanie surowym, które wymagają wykończenia według własnych oczekiwań, ale i możliwości finansowych. Co ciekawe, na Zachodzie czy w USA deweloperzy standardowo proponują nieruchomości „pod klucz”, do których od razu można się wprowadzać.

wykończone mieszkanie pod klucz

Mieszkanie w stanie deweloperskim według polskich deweloperów

Nieruchomości w stanie deweloperskim są nieco tańsze, ale do kosztów tej inwestycji należy jeszcze doliczyć wydatki, jakie wiążą się nie tylko z ich wyposażeniem, ale również wykończeniem. To minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, wiele zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb czy wyboru jakości materiałów wykończeniowych.

Mieszkanie w stanie deweloperskie zazwyczaj wyposażone jest we wszystkie przyłącza, rozprowadzone są wszelkie instalacje, w tym ogrzewanie podłogowe, wykonane są wylewki. Taka nieruchomość posiada piec, kaloryfery czy innego rodzaju grzejniki, jeśli zachodzi taka potrzeba. W mieszkaniu montuje się okna oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne, a także drzwi wejściowe. Kwestią umowną jest montaż kontaktów oraz włączników, a tzw. „biały montaż” czy gładzie na ścianach, zamiast tynku gipsowego, są rzadkością.

Warto dodać, że brak całkowitego wykończenia dotyczy jedynie mieszkania, a nie całego budynku czy terenu, który mu podlega. Deweloper zobowiązany jest do wykończenia elewacji oraz wszelkich części wspólnych, takich jak korytarze, wiata śmietnikowa czy garaże podziemne. Uporządkowany ma być także teren należący do osiedla wraz z nasadzeniami czy ewentualnymi atrakcjami, jakie zostały zaprezentowane w ofercie.
Należy pamiętać, że standard nieruchomości w stanie deweloperskim jest kwestią umowną, a wiele kwestii inwestor uzgadnia z deweloperem indywidualnie.

Mieszkanie „pod klucz”

Na mieszkania wykończone „pod klucz” nadal decyduje się niewielka liczba inwestorów – to średnio tylko 10% kupujących nieruchomość. Wszystko dlatego, że wolimy raczej samodzielnie wykończyć i wyposażyć własne „gniazdko”. To za to dobra opcja dla tych, którzy nie dysponują czasem, aby takie prace zrealizować bądź nie mają wizji, jak miałoby być urządzone mieszkanie.

Deweloper proponuje najczęściej kilka wersji wykończenia, od pakietu „basic” do „premium”. W ich skład wchodzi malowanie ścian, całkowite wyposażenie łazienek oraz kuchni, położenie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych. W wersji rozbudowanej możliwe jest również wyposażenie nieruchomości w sprzęt AGD czy szafy oraz inne meble. Inwestorzy mogą wybierać jakość wykorzystanych materiałów wykończeniowych oraz wszelkie wyposażenie, zgodnie z własnymi preferencjami, które dotyczą na przykład funkcjonalności czy też stylu urządzenia wnętrz.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?