fbpx

Nieruchomości jako sposób na inwestowanie

Czy wiesz, że lokowanie kapitału w nieruchomości uznawane jest przez Polaków za jeden z najlepszych sposobów inwestycyjnych w celu pomnażania oszczędności? Co ciekawe, nawet 75% pracujących Polaków potwierdza, że jeśli tylko posiadaliby wystarczającą ilość pieniędzy, chętnie przeznaczyliby je właśnie na zakup mieszkania.

Co mówią eksperci?

Chociaż na polskim rynku deweloperskim utrzymuje się raczej trend wzrostowy, biorąc pod uwagę ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, to jednak nabywanie nieruchomości cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe, nawet połowa mieszkań, które kupowane są na rynku wtórnym, służy celom typowo inwestycyjnym, czyli przeznaczane są pod wynajem albo do dalszej odsprzedaży. Nieruchomości na rynku pierwotnym przeważnie kupowane są na użytek własny. Praktycznie wszyscy inwestorzy bez względu na cel kupowania mieszkania liczą na to, że w krótkim okresie tego rodzaju inwestycja będzie opłacalna i wygeneruje zysk.

Czy wynajem mieszkania się opłaca?

Wynajem mieszkań jest nadal opłacalne. W dużych miastach Polski wynajem metra kwadratowego nieruchomości waha się w przedziale cenowym od 30 do 56 złotych. Tylko w ubiegłym roku ceny za wynajem mieszkań wzrosły średnio o 8%.
Wynajem mieszkania dwupokojowego w Warszawie to średni wydatek 3100 złotych, w Gdańsku 2500 złotych, a w Łodzi 1800 złotych. Odliczając koszty utrzymania mieszkania, łatwo spostrzeżemy, że taka inwestycja może być doskonałym źródłem generowania zysku. Co więcej, doradcy finansowi zgodnie potwierdzają, że nawet jeśli inwestycja tego rodzaju nabywana jest z uwzględnieniem kredytu hipotecznego, to nadal jest opłacalna. Za taką uznaje się wtedy, gdy najemca spłaca comiesięczną ratę kredytu za właściciela nieruchomości.

inwestycja w mieszkanie

Lokowanie kapitału na przyszłość

Nabywanie nieruchomości w celach inwestycyjnych jest bardzo często traktowane przez Polaków jako inwestycja w przyszłość i to nie tylko swoją, ale też kolejnych pokoleń. Współcześni „Millenialsi” (ponad 11 milionów Polaków w wieku od 18 do 38 lat) są świadomi konieczności pomnażania pieniędzy. Robią to, nabywając mieszkania nie tylko w celu uzyskania zysku, ale także jako zabezpieczenie na przyszłość. Lokują kapitał w nieruchomości jako najbardziej pewną inwestycję w ramach gwarancji na tzw. czarną godzinę, dodatek do niskiej emerytury w podeszłym wieku czy jako doskonały start w dorosłe życie swoich dzieci.

Najbardziej pożądane nieruchomości

Polacy, którzy decydują się na nabywanie mieszkań w celach typowo inwestycyjnych, najczęściej wybierają mieszkania w centralnych lokalizacjach dużych miast. Biorą pod uwagę komfort potencjalnych najemców, doskonałą infrastrukturę okolicy, jak również sam standard mieszkania. To dlatego w celu dalszego wynajmu nieruchomości przeważnie kupowane są mieszkania na rynku wtórnym. To te mieszczą się w centrach miast, nie wymagają też dodatkowych inwestycji, takich jak remont czy wykończenie. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 50-60 metrów kwadratowych, chociaż nadal niesłabnące zainteresowanie odnotowuje się, biorąc pod uwagę kawalerki. O wiele rzadziej jako sposób na pomnażanie pieniędzy Polacy kupują domy wolnostojące, szeregowce czy bliźniaki.


Partnerzy