14.04.2021 /

Mieszkanie od dewelopera czy z biurem nieruchomości?

Wybór nowego lokum rzadko bywa szybki i bezproblemowy. Wynika to nie tylko z samej oferty rynkowej, ale również z mnogości kwestii, jakimi trzeba się zająć jeszcze przed odbiorem kluczy. Pierwsze problemy często pojawiają się już na samym początku, przy rozważaniach na temat kupna mieszkania bezpośrednio od dewelopera lub przy pomocy biura nieruchomości.

Żeby więc odpowiedzieć na pytanie, które podejście jest lepsze, warto je dokładnie opisać. Kluczowe będą korzyści wynikające w obu podejść, jak również obowiązki ciążące na osobach kupujących nieruchomość

Mieszkanie z biurem nieruchomości – nieszczęsna prowizja

Na początek rozwiązanie dla wielu prostsze i wygodniejsze (czy na pewno?). Nowe mieszkanie z agentem nieruchomości można bowiem kupić dość szybko. To specjalista zajmuje się bowiem analizowaniem ofert, załatwianiem najważniejszych formalności, a także finalizacją transakcji. Do obowiązku klienta należy jedynie zatwierdzenie wszystkich działań, podpisanie umowy i zapłata.

Tu właśnie pojawiają się schody, ponieważ opłata dotyczy nie tylko zakupu mieszkania, ale też prowizji, jaką pobiera biuro nieruchomości. Przeważnie wynosi ona około 2-3%, choć w skrajnych przypadkach może dobić nawet do 5%. Łatwo policzyć, że ta, z pozoru, niewielka opłata w znaczący sposób zwiększa koszt zakupu. W przypadku mieszkania o wartości 500 tysięcy złotych, wyniesie ona od 10 tysięcy do nawet 25 tysięcy złotych! Czy na tym koszty się kończą? Tylko pod warunkiem, że w umowie z biurem nie zostały przewidziane żadne opłaty dodatkowe.

 

Mieszkanie od dewelopera – bez prowizji, ale z pomocą

Trzeba przyznać, że wizja kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej na rachunku może zadziałać demotywująco. Nie są to jednak jedyne wady zakupu mieszkania z biurem nieruchomości. Wspomnieć trzeba także o braku swobody w wyborze lokalu. Okaże się to istotne dla osób, które pragną dopilnować dosłownie wszystkiego i nie chcą, aby agent podejmować decyzje w ich imieniu.

Rozwiązaniem tego typu problemów będzie zakup mieszkania od dewelopera. Nie dość, że to klient decyduje o lokalizacji i wyborze konkretnego lokalu, to na dodatek nie musi on płacić wysokiej prowizji. Przekłada się to na realną oszczędność pieniędzy. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o różnego rodzaju formalnościach, jednak pomóc w tym może także deweloper. Co więcej, osoby zainteresowane kupnem nowego mieszkania mogą liczyć również na pomoc podczas ubiegania się o kredyt. Załatwianie tego typu spraw z fachowcem okaże się znacznie łatwiejsze.

Analizują powyższe zalety tego rozwiązania, mieszkania deweloperskie wydają się optymalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak szeroka i zróżnicowana jest oferta rynkowa. Tyczy się to przede wszystkim dużych miast, takich jak Warszawa. Jest to doskonała okazja do tego, aby szybko znaleźć wymarzony lokal, a następnie sfinalizować jego zakup. Bez konieczności opłacania wysokich prowizji, które niepotrzebnie podnoszą ogólne koszty całego przedsięwzięcia.

Sprawdź inne artykuły
20.08.2021 /
autor:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas zakupu nowego mieszkania
30.08.2023 /
autor:
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
21.06.2021 /
autor:
Apartament z ogrodem – dlaczego to dobry wybór?